Terminologie

Socialismus


Socialismus, myšlenka a hnutí, které se snaží liberálně kapitalistický soukromovlastnický hospodářský a společenský řád nahradit systémem založeným na společném vlastnictví. Cílem Socialismu je dosažení ideálu rovnosti, spravedlnosti a mezilidské solidarity cestou sociální reformy (tzv. reformní socialismus) nebo revoluce (tzv. revoluční socialismus).

Socialismus si obecně klade tyto cíle: změna majetkových a právních vztahů ve společnosti, změna struktury hospodářství, boj proti výsadám ve vzdělání, a změna státního zřízení.

Historické formy socialismu:

  1. raný (družstevní a utopický socialismus) 
  2. vědecký (marxismus) 
  3. reformní (revizionismus - demokracie sociální - Fabiánská společnost)
  4. socialismus křesťánský
  5. leninismus
  6. nacionální socialismus
  7. neomarxismus (frankfurtská škola - nová levice)

Slovo socialismus pochází z latinského "Socius" - společník, spojenec

Komunismus

 

  1. Ideál společenského a politického uspořádání založeného na principu vyhraněného kolektivismu společného majetku. Náměty patrné již u Platóna (ideální obec funguje na základě společného vlastnictví), ve středověku aplikován v mníšství a jako součást reformních náboženských hnutí, na počátku novověku uplatňován v sociálních utopiích. V 19 století nejrozšířenější Marxův "vědecký" komunismus, v kterém je majetek omezen na prostředky spotřeby a je vyloučeno aby se týkal prostředků výroby a směny. Takto chápaný komunismus považován za nejvyšší strupeň vývoje politicko-ekonomických formací, kterému předchází jako taktický cíl marxistických politických stran socialismus (vlastnictví není ještě společné, ale nadindividuální - státní).
  2. Politické a sociální hnutí jehož cílem je zavézt stav odpovídající komunistickému ideálu. V novověku se opírá zejména o komunistické strany.
  3. Systém vlády komunistické strany ve společnosti, charakteristický neexistencí legální opozice.
  4.  

 

Kontakt

KSČM Litvínov

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode